ERASMUS+ KURUM KOORDİNATÖRLÜĞÜ
Yaşanmış Deneyimler

Prof. Dr. Duygu Fındık

Erasmus Personel hareketliliği Programı kapsamında Mart 2014’de bir haftalığına Selanik/Yunanistan Aristotle Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gittim. Büyük bir üniversite; yaklaşık 50.000 öğrencileri var. Program gereği olan derslerimi anlattım, onların uygulamalarını gözlemleme fırsatım oldu. Ayrıca kültürel bilgi alışverişi, yeni bir ülke ve şehir tanıma şansı buldum. Programa katıldığım için çok mutluyum, tüm akademisyenlere öneririm.

Okt. Serap Erdağ

"Bu yıl 7-11 Nisan tarihleri arasında Ders Verme Hareketliliği kapsamında Polonya'nın Adam Mickiewicz Üniversitesi'ni ziyaret ettim. Misafir öğretim üyesi olarak bir hafta boyunca, Erasmus Bölüm Koordinatörü Sayın Pawlicki ile belirlediğimiz ders saatlerinde gerek lisans, gerekse yüksek lisans seviyesindeki öğrencilerle görsel, işitsel ve yazılı kaynak destekli ders işledik. Öğrencilerin ve bölüm öğretim üyelerinin sıcak ve yardımsever yaklaşımı, içerik ve yöntem konusunda aldığım yönlendirme en büyük yardımcım oldu. Seyahat öncesi iyi hazırlık, koordinatör ve dersini alacağınız öğretim üyesi ile düzenli mailleşme ve organizasyonun, bu hareketlilikte başarı anahtarı niteliğinde olduğunu düşünüyorum."

Prof. Dr. Muhittin TUŞ

Bizim insanımızın en büyük eksikliği yabancı dil bilmeme (bilse bile bildiğinden endişesi) nedeniyle yaşadığı korkudur. Bu korkuyu aştıktan sonra, belki bundan sonra, durdurulamaz hale gelebilir. İkincisi de, kendi konumunu, aynada oldukça yetersiz, zayıf ya da en büyük veya biricik olarak görmesidir. Yurt dışına çıkınca, Erasmus programlarına katılınca ya boyunun ölçüsünü alacaktır ya da kendisinin hiç de yabana atılır birisi olmadığını görecektir. Kaldı ki, bundan sora, bu üniversitedekilerle yapılacak işbirliği imkânlarına hiç girmeyeceğim. 

Bir Azerbaycan atasözü var: "Ben aşk havuzunun kenarında idim; biri beni itekledi". Bu sistemle, bölümlerdeki arkadaşları 'sistem' iteklemeli. Hatta gidecek olanların yabancı dil bilmediklerine, konularında yeterli birikime sahip olmadıklarına, iyi temsil edilmediklerine yönelik eleştirileri dikkate almamak gerekir; hiç gitmeyenleri ya da gitmeye niyetleri dahi olmayanları (bizim bölümde var) birileri iteklemeli. Havuza girenlerin sayısını artırmalıyız. Bunun sayısı ne kadar çok olursa, rekabet ortamı artar ve beklenen hedeflere yönelik gelişme de ona göre artacağı kanaatindeyim. Buna göre bu sistem bizim Dünyaya açılmamıza büyük katkı sağlayacaktır.

Prof. Dr. Ramazan Çöl

Polonyanın Lublin şehrindeki Life Sciences Üniversitesi Veteriner Fakültesine Erasmus personel ders verme hareketliliği kapsamında gerçekleştirmiş olduğum program güzel anılar ve tecrübeler bıraktı. Beni en çok etkileyen Polanya’nın Öğrenci eğitimine verdiği önem olmuştur. Meslektaşlarımız bir Avrupa birliği üyesi olan Polanya’nın eğitimde Avrupa ülkeleriyle entegrasyona gittiklerini ve ortak projeler yürüttüklerini belirttiler. Avrupa ve Amerika kredilendirme kurumlarının standartlarını önem verdiklerini gördüm. Veteriner hekimliğinde Varşova gibi birçok fakültenin tamamen İngilizce eğitim verdiğini kendilerinin de en kısa sürede bunu hayata geçireceklerini belirttiler. Birçok ülkeden çok sayıda öğrencinin eğitimleri için Polonya’yı tercih ettiklerini gördüm.  Türkiye’den gidip orada çeşitli fakültelerde okuyan öğrenci arkadaşlarla da görüştüğümde, yaşamın uygun ve üniversite harçlarının ucuz olduğunu belirttiler. Bir Avrupa ülkesine göre çok sıcak ve misafirperverler. Lublin birçok üniversitenin olduğu hoş bir öğrenci şehridir. Güzel bir programdı, katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum.

Prof. Dr. Ahmet Kazım Ürün

Polonya Krakow Jagellionian Üniversitesi ve İspanya Granada Üniversitesiyle imzaladığımız Erasmus anlaşması çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz kültürel işbirliği, şahsım ve bölümüme çok şey kazandırmıştır. Polonya’nın kültür başkenti ve Avrupa’nın sayılı şehirlerinden biri olan Krakow’da bulunan Avrupa üniversiteleri içerisinde ön sıralarda yer alan bir üniversiteyi tanıma, buradaki meslektaşlarımızla bir araya gelme; yine Arap Dili ve Edebiyatının sorumluluk alanları içerisinde yer alan görkemli Endülüs edebiyatının en canlı örneklerini sunulduğu mekânlardan biri olan İspanya’nın Granada /Gırnata şehrinde bulunan Granada Üniversitesi öğretim elemanları ve öğrencileriyle buluşmanın kültürel birikimimize çok olumlu katkıları olmuştur”.

Prof. Dr. Abdülkadir BULUŞ

“İlk kez 2009’da Polonya’nın Wroclaw ve2013’de Bydgosz kentlerinde ders verme hareketliliği kapsamında bulundum.  İlgili yerlerdeki temas ve geziler dışında, bu kentlere ulaşırken izlenen seyahat seçenekleri de seyahatlerin ilgi çekiciliğini artıran unsurlardı.  Başka coğrafyaları görme ve yeni insanlarla tanışma dışında bu hareketliliklerin,  bilim adamlığı nosyonunu geliştirdiği ve öğrettiği de söylenebilir. Seyahat edilen ülke ile Türkiye’nin toplumsal, kültürel, eğitsel ve ekonomik olarak mukayesesi de kişisel olarak benim için ufuk açıcı oldu. Kısacası AB ile Türkiye arasındaki farklılıkların ve benzerliklerin tespit edilebildiği ve AB ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelecekteki seyrinin nasıl şekilleneceğini tahmin edebileceğiniz verilerin elde edildiği bir imkan olarak bu değişim programından ben çok yararlandım.  Emeği geçen herkese teşekkürler…”

Doç. Dr. Murat Tumay

“Under the Erasmus academic staff mobility programme I have visited University of La Mancha Law faculty in Toledo, Spain from 21 may 2013 to 28 May 2013. I have given lectures on Turkish Constitutional system, Freedom of Expression in Turkey and the preparation of a new civilian constitution. I have also participated and presented a paper about fundamental principles in Turkish Constitutional legal system in an International Conference on Eastern European Constitutional Sytems organised by University of La Mancha Law Faculty at the same time of my visit. That gave me opportunity to meet and dizcuss current developments in our respectice research interest with international academics, PhD students from all over Europe. We have agreed with some colegues to establish some more links and cooperation between our universities. It has been a very interesting and productive visit for myself. It was very enjoyable to get to know new people, visit new places and discuss academic issues with people from European Countries”.

Doç. Dr. Sibel Jagoda

“Ziyaretimiz okulumuz açısından çok faydalı oldu.Orada dünyaca ünlü şan hocası Ewa Czermak benim bir öğrencimin kaydını dinlettim.Çok beğenildi.Bu sayede öğrencim Canan Kalkırın hayatı değişti.Bu beni çok mutlu etti.Yetiştirdiğimiz öğrencilerin uluslararası seviyede olması beni gururlandırdı.Oradaki öğrencilere çok faydalı olduğuma inanıyorum.Bu hoca değişiminin hep devam etmesini diliyorum”.

Doç. Dr. Abdullah KARAMAN

“Letonya - Riga ve bir Üniversite'de kendimi sunum yaparken buldum. Üniversitemizin önemli çalışmalarından biri Erasmus Proje desteği. Yeni öğrenciler, farklı bakış açıları, farklı ülke de meslektaşlarımla buluşma. Pek çok yeni deneyim ve üniversite görme. Yüz yüze görüşmeler ve yeni işbirliği çalışmaları işte bunlar Erasmus Projesi yapamaya yetecek önemli motivasyonel nedenler Sayın Beyşehir İşletme Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Adnan Çelik Hocamın girişimleri ile öğrencilerimiz ve meslektaşlarımız için Erasmus anlaşması imzalama çalışması. Bu arada Selçuk Üniversitesi Erasmus Ofis görevlilerine de ayrı bir teşekkür sunarım. Yusuf Bey, Ömer Bey ve diğer görevli arkadaşlar yardımlarını bizden esirgemediler. Daha nice pozitif çalışmada birlikte olmak üzere…”

Öğr. Gör. Mehmet Şahin

“Poland is a good place for the education mobility. The university and the staffs are very helpful and supportive. Thus we feel ourselves as in our university and this situation support us to feel better. Finally we all want to thank our university to give chance to use this program”.

Yrd.Doç. Dr. Vakur Sümer

"Erasmus personel hareketliliği" çerçevesinde Mayıs 2013'te, Lublin, Polonya'da bulunan Marie-Curie Sklodowska Üniversitesi'nde, Siyaset Bilimi Bölümü'nde ders verdim. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katılımı ile gerçekleşen derslerde Türkiye- Avrupa Birliği ilişkilerini ele aldık. derslervüsresince öğrencilerin Türkiye'ye ilgisinin üst düzeyde olduğunu gözlemledim. Bu çerçevede sordukları çok sayıda soru ile canlı bir tartışma ortamı yakaladık. Dersler dışında, Fakülte Dekanı tarafından kabul edildim ve Selçuk Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü ile Marie-Curie Sklodowska arasında işbirliği olanaklarının nasıl artırılabileceği konusu ele aldık. Ayrıca,Bölüm Erasmus Koordinatörü ile; Polonya, Türkiye ve AB siyaseti ile ilgili konularda verimli fikir alışverişinde bulunma imkanım oldu. Sonuç olarak pek çok açıdan verimli geçen bir deneyim gerçekleştirdim.”

Prof. Dr. İbrahim İlkhan

“Almanya’nın Münster kenti ve Üniversitesi Konya Selçuk Üniversitesi ile öğrenci sayısı ve şehrin nüfus yoğunluğu ve yapısı ile çok benzerlik göstermektedir. Verdiğim konferansların Alman meslektaşlarım tarafından planlı ve düzenli bir şekilde organize edilmesi sonucu, öğrencilerin soruları konferansın planlanan süreyi aşmasına neden olmuştur. Alman meslektaşlarımız konulara sadece ilgi göstermekle kalmayıp, sordukları sorular ile de kendi çalışmalarını bir bakıma mukayese etme imkânı bulmuşlardır. Diğer küçük guruplar halindeki oturumlarda ise Üniversitemiz ile ilgili genel sorular sormuşlar, Selçuk Üniversitesi hakkında olumlu izlenimler edinmişlerdir. Üniversitemizin kendi içimizde başarısından ziyade uluslararası düzeyde başarısının ilkesel bakış açımızın olduğunu ve Rektörümüzün bu nedenle uluslararası başarıya önem verdiğini, Münster Üniversitesinde ayrıntılı olarak dile getirdim”.